Yeme İştahına Engel Olmak

Yeme İştahına Engel Olmak

Bazen kişiler çok yemek yer ve iştahları kapanmak bilmez. Kısa vadeli ya da uzun vadeli sürebilen bu durumlar vücutta kilo olarak geri dönüş sağlarlar. Stres anlarında düşünme gücü daha düşük olduğundan iş hayatında, özel ilişkilerinde, aile hayatında, alışveriş ortamında ya da farklı mecralarda sürekli stres altında olan bireylerde mevcut sıkıntılı süreç yemek yeme arzusuyla kendisini bastırabilir. Aynı şekilde depresyon halinde de benzer psikolojik sorunlar yaşandığında yemek yeme iştahı açılabiliyor.

Sağlık sorunlarının dışında kişiler sürekli yemek yiyerek eğersiz yapmayarak midelerinin büyümesine sebep olurlar. Midemiz de tıpkı bedenimi gibi zaman içerisinde gelişim ve değişim gösteren bir organımızdır. Mide denilen organ sürekli tıka basa yemek ile doldurulduğunda gün geçtikçe genişlemekte, mevcut alan dahilinde şişmekte ve genişledikçe artık daha fazla yemek yeme kapasitesine sahip olmuş olur. Bu yüzden de sağlık sorunu olmasa bile yemek miktarlarına dikkat etmeyenler de aşırı kilolardan şikâyet etmeye başlar.

Çok Yemek Yemenin Önüne Nasıl Geçilir?

Midenin yemek yeme arzusunun önüne geçmek için bazı tedbirler alabilir. Ancak burada en önemli mesele beyinden gelen açlık hissi ve “yemek ye” emrinin önüne geçebilmek. Alacağımı tedbirler psikolojik olarak da işe yaramalı.

Mide etrafında korse kullanmak mideye tokluk hissi vererek acıkmanızı engeller.

Gün içerisinde bol su tüketirseniz midede yemek için kalan yeri azaltmış olursunuz. Yine de sağlık sınırları açmadan ortalama 2-3 litre su miktarını geçmeyin.

Tok tutan yiyecekler tercihimiz olmalı. Hem sağlıklı hem de sindirimi uzun süren besinler midemizin daha tok olmasını sağlayarak açlık hissini erteler. Hangi besinlerin tokluk hissi kattığı konusunda diyetisyen ya da ünlü profesörlerin tavsiyelerinden kendinize uygun olanı tercih edin.

Son olarak spor ve egzersiz yapmak fazla kilolarınızı enerji olarak açığa çıkaran ve kurtulmanızı sağlayan en önemli argümandır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir