Tarhana Muhafaza Etme Yöntemleri

 

Kültürümüz parçası olan tarhana hem sağlıklı hem de lezzetli çorbaların başında gelir. Sofralardan eksik etmediğimiz baş tacı olan bu çorbayı saklamayı biliyor muyuz peki?

Tarhanayı sadece torbaya koyup ağzını bağlayarak saklayamazsınız. Tarhanının raf ömrünü uzatmak için yapmanız gerekenler bulunmaktadır.

Tarhana alırken kaliteli olanlardan alın. Katkı maddesi sahip ve kötü unlardan yapılmış olan tarhanaların raf ömrü de kısa olacaktır. O nedenle kaliteli tarhana satın almaya özen gösterin.

Tarhana cam kavanozlarda saklanmalıdır. Bunlar haricinde de plastik kavanozlarda da saklanabilir. Ayrıca bazı marketlerde tarhanalar bez torbalarda satılmaktadır. Bu bez torbalar da tarhanaları saklamak için idealdir.

Tarhana % 100 saf pamuktan üretilmiş bezlerde çok uzun zaman saklanabilmektedir. Bu bezler sayesinde sürekli hava akışı olacağından tarhanalar bozulmayacaktır. Ayrıca nemlenerek yapışmayacak ve kuru kalacaktır. Nemlenmediği için de küflenme riski ile karşı karşıya kalmayacaktır.

Gerek cam kavanozda saklayın gerekse de temiz bezlerde tarhananızın ağzını haftada 1 açmanız ve hava aldırmanız gerekmektedir. Bu sayede tarhana kuruyacak ve nemini atarak daha uzun süre dayanacaktır.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir