Soğan Kabuğu Kürü

Soğan Kabuğu Kürü

Soğan kabuğu kürü birçok hastalığa devadır. Kabuklarda ve soğanın içinde yer alan şifa kaynağı ödem ve kist hastalıklarında yardımcı olarak hızlı ilerleme süreci sağlar. Bu kürü düzenli uygulamanız taktirde bazen doktorların sunamadığı çözümleri elde edebilirsiniz. Öyle ki bir tanıdığımız kist için ameliyat önerisi almıştı, diğer bir doktor ise ameliyata şu an gerek yok demişti. Hasta ise soğan kabuğu kürü uygulamaya karar verdi ve gerçekten istenilen sonucu elde etti. Soğan kabuğu kürü Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu’nun gündeme getirdiği ciddi bir ilim yöntemi olarak kayıtlara geçti.

Soğan kabuğu kürü nasıl uygulanır? Burada soğan seçimi çok önemli. Pazara ya da markete gittiğinizde 3-4 çeşit soğan görürsünüz, bunların hepsi bizim işimize yaramayacak. İşimize yarayacak olan “açık kahverengi kabuklu, içi beyaz soğan”. Kahverengi kabuklara sahip beyaz soğandan haftalık olarak 7 tane alsanız kafi. Günde bir soğan ihtiyacımızı görecek çünkü. Soğanları seçerken orta boy olmasına dikkat edin. Ne çok büyük ne de çok küçük olmasın ayrıca tazelik ve kabukların kuru olması diğer dikkat edilmesi gerekenler arasında.

Soğanı dört eşit parçaya bölün. Üstten kesebilirsiniz. Bu esnada 2 bardak yaklaşık 500 ml su kaynamaya başlatın. Su kaynamaya başlayınca 4 eşit parçaya bölünen soğan kaynayan su içerisine atılır ve yaklaşık 5 dakika boyunca kaynamaya bırakılır. 5 dakika sonunda ocağı kapatıp soğan kürünüzün soğumasını bekleyin. Ilık kıvama geldikten sonra bir su bardağı ile afiyetle içebilirsiniz.

Günde bir bardak içmelisiniz. Hamile kalmak için de bu kür önerilmiştir. Saraçoğlu’nun ifadelerine göre kür kaynatılırken klorsuz su kullanımı be ayrıca soğan seçimi en önemli hususlar. Kırmızı ve mor olarak bilinen soğanları seçmemelisiniz. Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir