Keten Tohumu Yiyerek Zayıflamak

Keten tohumu bol miktarda Omega-3 ve lif içermesiyle bilinmektedir. Hazmı kolaylaştırıcı etkisi nedeniyle zayıflamak isteyenlerin de tercihi oluyor. Bu lifler sanayi sektöründe kullanılan keten içerisinde yer alan liflerdir. Dokumacılıkta kullanılarak bugünkü keten dediğimiz kıyafetler üretiliyor.

Zayıflamak isteyenler için bu tarz karışımlar atıştırmalıklar güzel gidiyor. Güzel giden diğer mesele ise kiloların gittiğinin görülmesi olacaktır. Fazla kilolar ya da göbekli bir vücut insanın yeme arzusuna engel olamamasından kaynaklanıyor. Bazı insanlar ise az yese bile kilo alıyor, biraz da genetik. Biz genetik konuları doktorlara havale edip kilolarla mücadelede keten tohumu kullanımına bakalım. Birçok derde de deva olduğunu söylenen bu ürünü aktarlardan alabilirsiniz.

Keten tohumunu bir kase yoğurtla beraber tüketin. Yoğurt içerisine bir tatlı kaşığı kadar keten tohumu atıp akşamları veya sabahları tüketin. Günde bir kez önerilir. Yoğurt içerisinde yer alan liflerle beraber keten tohumu içerisinde yer alan lifler sindirimi kolaylaştırıcı etkiye sahip.

Yoğurt kullanmadan keten tohumu tüketmek için bir çay kaşığı kadar keten tohumunu yutun. Yutarken bir bardak suyla yardım alıp içebilirsiniz. Keten tohumunun sayılan faydaları arasında kan şekerini dengelemesi, öksürüğe iyi gelmesi, trigliserit seviyesini düşürmesi sayılabilir.

Gün içerisinde spor faaliyetleri yaparak vücudu esnekleştirmeyi de unutmayın. Kilolu insanların temek sorunu fazla yeme arzularına engel olamayışı ve hareketsizlikten kaynaklıyor. Ayrıca günümüzde katkı maddeleri yüksek ürünler ve GDO içeren besinler vücutta toksinlere sebep olmakta. Bazı toksinlerin atılması vücut için gerçekten zor. Kimisi hacamat dediğimiz yollarla bu toksinlerden arınmayı arzuluyor.

Keten tohumu kullanımı hızla artan besinlerden. Keten tohumunda B12 vitamini de bol bol bulunuyor. İçerisinde yer alan yağ miktarı da ortalamanın üzerinde. Bu yönüyle cildi onarıcı etkiye sahip olduğu gözlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir