Dukan diyeti

Kilo problemi tüm halkının geçmişinden beridir, var olan bir sorundur. Aşırı hareketsiz bir toplum olduğumuz ve ekmek tüketimimizde oldukça yoğun olduğu için, sürekli olarak gündemimizde bir diyet programı vardır. Dönem dönem farklı diyet programları ortaya çıkarak kendilerini kanıtlamaktalar, işte bu diyet programlarından biriside Dukan diyetidir. Bu diyet programında belirli evreler vardır; bu evrelere diyetin safhaları da denilebilir.

1)Atak Dönemi

Bu dönemde saf protein tüketilmektedir. Protein bakımından en zengin gıdalar tüketilmelidir, yoğun protein tüketimi vücuttaki yağ depolarındaki yağın kullanılmasını sağlar.

Protein bakımından zengin besinler: Dana, sığır eti biftek, fileto, kıyma, tavuk, hindi, balıklar, deniz ürünleri, yumurta, yağsız süt, 1.5 kaşık yulaf kepeği gibi gıdalardır. Bu dönemde bu gıdaların tüketimine ağırlık vererek, aynı zamanda günde minimum 1,5 litre su tüketilmelidir. Bu dönemin uzunluğu; 1 günle 10 gün arasında değişmektedir.

2)Seyir Dönemi

Bu dönemde protein ve sebze tüketilmelidir. Hatta sebze ve saf protein kilo sabitlenene kadar devam edilmelidir. Pişmiş veya pişmemiş tüm sebzeler tüketilmelidir. 28 farklı sebzeyi istediğiniz şekilde hazırlayarak diyette sahil etmelisiniz.

Sebzeler: Domates, salatalık, turp, kuşkonmaz, yeşil fasulye, brokoli, ıspanak, pırasa, lahana, kereviz, mantar, patlıcan, kabak, biber, her türlü yeşillikler bu dönemde kullanılabilinir. Ancak nişasta içeren; patates, pirinç, mısır, bezelye, nohut, fasulye, mercimek gibi gıdalar tüketilmemelidir. Bu dönem istenilen kiloya ulaşıncaya kadar devam edecektir.

3)Güçlendirme Dönemi

Bu dönemde sebze ve meyveleri istediğiniz gibi tüketebilirsiniz, isterseniz diyete 1 porsiyon meyve, 1-2 porsiyon ekmek, 40 gr peynir ekleyebilmeniz mümkündür. Hatta haftada bir ya da gün makarna gibi karbonhidratlı gıdalarda ekleyebilirsiniz. Bu dönemin süreci kiloya göre değişir, verilecek her 1 kilo için 10 gün boyunca diyete devam etmelisiniz.

4)Koruma Dönemi

Artık diyet sürecini bitirip normal yaşantınıza dönebilirsiniz. Ancak asıl dikkat edilmesi gereken dönem bu dönemdir, kendinize uyguladığınız sınırlamalar ortadan kalktığı için yemeklere saldırma durumu oluşabilir. Böyle bir durum oluşmaması için aslında diyet programındaki yaşantınıza devam edebilirsiniz.  Size kolaylık sağlaması için 1/7 kuralı ile devam edebilirsiniz. Bu kurala göre; haftanın 6 günü istediğiniz besinleri tüketebilirsiniz, ancak kalan 1 günde saf protein diyetini uygulayarak formunuzu koruyabilirsiniz.

Dukan Diyeti Komplikasyonları

1)      İlk birkaç gün yorgunluk hissi olabilir,

2)      Halsizlik nedeniyle ağır egzersizlerden ve spordan kaçınılmadır,

3)      Saf protein alınan günler, ağız kokusu ve kuruluğu olabilir.

4)      Kabızlık oluşabilir,

5)      Şeker ve kalp hastaları, kolesterol sorunu olan kişiler uygulamamalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir