Doğum Sonrası Kilolardan Kurtulma Yolları

Doğumdan hem bebek hem de aşermenin sonucuyla çok fazla kilo alımı olabiliyor. Doğum sonrası kilolar tüm kadınların korkulu rüyası oluyor. Peki doğum sonrası kilolardan kurtulmanın yolları nelerdir?

*Öncelikle bebeğinizi emzirmeyi kesinlikle atlamayın. Emzirme sırasında metabolizma çok hızlı çalıştığı için kilo vermeniz kolaylaşır. Bu nedenle emzirin.
*Bu dönemde egzersiz yapmanız gerekiyor. Bebeğinizle ilgilenirken aynı zamanda spor salonlarına gitmeniz pek mümkün değil. Ama evde de kolay egzersiz hareketleriyle spor yapabilirsiniz. Eşinizle ve ya bebeğinizle beraber yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin.
*Doğru beslenmeye dikkat edin. Gerekirse doktorunuzdan yardım isteyin. Diyet değil doğru beslenin.
*Eğer loğusalık döneminizi ağır geçiriyorsanız yani loğusalık depresyonunuz varsa ve kilo fazlalığınız artıyorsa iç hastalıkları doktorunuza başvurun ve yardım alın.
*Genelde şeker ve şekerli yiyecek içeceklerin anne sütünü arttırdığı söyleniyor ama bu bilgi toplumumuzda yanlış iletiliyor. Sütü arttıran en önemli gıda Su’dur. Bol bol su için. Şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak durun. Örneğin meyve suyu içeceğinize meyve yiyin arkasından iki bardak su için.
*Su oranı fazla olan yiyecekleri tüketmeye özen gösterin. Bol yeşillikli salata yapın ama içine yağ, mayonez koymaktan kaçının. Sirke limon ekleyebilirsiniz.
*Yağlı yiyeceklerden uzak durmada fayda var. Pasta, börek, kızartma ve yağ oranı yüksek yiyecekleri tüketmemeye özen gösterin.
*Gece bebeğinizi emzirmeye kalktığınızda karnınızın kazındığını fark ettiğiniz zaman kilo aldıran şeyler yememeye özen gösterin. Bolca su için ve hafif bir şeyler atıştırmaya çalışın.
*Ispanak, pazı, yeşil fasulye, bezelye, karpuz, marul, maydanoz gibi su oranı yüksek olan sebzeleri ve meyveleri yemeye çalışın.
*Bol bol bitki çayları için. Bu sütünüzü de fazlalaşmasını sağlayacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir