Doğru Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı

Doğru Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı ?

Cilt bakımı hakkında dergilerde, internette, gazetelerde birçok yazı okuyabilir, televizyonda birçok şey dinleyebilir ve bunları cildiniz üzerinde uygulayabilirsiniz. Bunların hepsini güzel ve sağlıklı bir cilt için yaparsınız. Fakat güzel bir cilt istersen, cildinize zarar verme riskini hiç düşündünüz mü? Biz sizlere bu noktada yardımcı olmak istiyoruz ve yaptığımız araştırmalarla sağlıklı bir cilt bakımı nasıl olur onu özetliyoruz.

Genç ve sağlıklı bir cilt istiyorsanız,  cilt temizliğinden önce gelen bir şey var, o da su tüketmek. Eğer günde 2,5 litre su tüketmiyorsanız, yüzünüze buhar verdirmek, makyaj yapmak sizlere sadece geçici bir güzellik sağlıyor demektir. Yıllar ilerledikçe cildim sağlıklı kalsın istiyorsanız, günde 2,5 litre su içmek şart.

İkinci etmenimiz ise; güneş. Bir insanın yaşlandığını gösteren en büyük göstergeler ciltteki kırışıklıklar, yaşlılık lekeleridir. Güneş ışınları, cilde en büyük zararı veren maddedir ama maalesef üstünde pekte durulmamaktadır. İleride pişmanlık yaşamamak için güneşli havalarda cildimize uygun bir güneş kremi kullanmalıyız. Bu konuda cilt doktorunuza danışabilirsiniz.

Şimdi gelelim cildinizi temizlemenin püf noktalarına, eğer güzel ve sağlıklı bir cilt istiyorsanız, cildinizi aşırı temizlemeyin, çünkü bu cildinizi yormaktan başka bir şey yapmaz. Eğer kirli bir ortamda çalışmıyorsanız, yüzünüz pekte kirli değildir. Sabah kalktığınızda yapmanız gereken sadece yüzünüzü ılık suyla veya ılık sütle yıkamanızdır. Sütü kullanıyoruz çünkü süt, piyasada bulunan kimyasal cilt temizleyicilerin barındırdığı laktik asit’i doğal olarak barındıran bir maddedir. Yüzünüzü ve cildinizi yıkadıktan sonra tonik kullanmalısınız. Tonik, yüzünüzde ve cildinizde kalan yağ ve kiri iyice temizler. Tonik işlemi için kozmetiklerde satılan ürünleri kullanabileceğiniz gibi, oksijenli su ve gül suyu da kullanabilirsiniz. Tonik uyguladıktan sonra geriye kalan sadece cildinize uygun bir nemlendiriciyle, toniğin yarattığı gerginliği gidermek kalıyor.

İşte size doğru bir cilt bakımının püf noktaları, yazımızda da belirttiğimiz gibi, bundan fazlası hem sizi, hem de cildinizi yorar ve yıpratır. Güneşten korunma ve su tüketimini de dikkate alarak bu sırayı takip edip, cilt bakımınızı düzenli bir şekilde yaparsanız, sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir