Doğru Cilt bakımı

Doğru cilt bakımı için cilt tipi çok önemlidir. Öncelikle, doğru cilt bakımı için, cilt tipinize göre, cildinizin ihtiyaçlarına göre bir bakım uygulamalısınız. Cildin yağ salgılaması, nem oranı ve hassasiyeti kişiden kişiye değişir. Bunlar genler tarafından belirlenir ama aynı zamanda yaş, çevre etkileri, stres, hastalık, ilaçlar ve fiziksel faktörlerde etkilidir. Cilt bakımı en iyi sonucu almak için, kişiye ve cilt tipine göre belirlenir.

Yağlı Cilt Bakımı
Yağlı cilt çok miktarda yağ üretir. Hidrolipid filmin yüksek yağ oranı, cildin normalden fazla parlamasına yol açar. Özellikle gençlerde siyah nokta ve sivilce oluşumuna meyil vardır. Bu yüzden günlük cilt temizliği hem etkili hem de yumuşak olmalı, nemlendirici olarak su bazlı kremler kullanılmalıdır.

 

Normal Cilt Bakımı
İdeal cilt tipidir. Pürüzsüz, yumuşak ve ipeksi bir parlaklığı vardır. Yağ ve nem oranları birbiriyle dengelidir. Bariyer işlevi ve asit tabakası sağlamdır. Bu dengeyi devam ettirecek bir temizlik ve bakım uygulanmalıdır.

Kuru Cilt Bakımı
Pürüzlü, donuk, gerilmiş, pullanmaya yatkındır ve nem eksikliği yüzünden kırışmaya meyillidir. Bariyer işlevi ve asit örtü güçsüzdür. Cilt genellikle hassastır; temizliği son derece nazikçe yapılmalı, gündüz su bazlı gece yağ içeriği zengin ve besleyici krem tercih edilmeli.

Karma Cilt Bakımı
Eğer alın, burun ve çene bölgesi (T bölgesi) yağlı, yanaklar, boyun normal veya kuru ise karma ciltten söz edilir ve karma ciltlere özel bakım ürünleri kullanılmalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir