Diyet Yapmanın Doğruları ve Yanlışları

Günümüzde en sık yaşanan sorunlardan biri olan şişmanlığa, artık çocuk denilebilecek yaşlarda bile rastlamak mümkün. Gençlerde ve çocuklarda kilo alımının nedeni düzensiz beslenme alışkanlıkları ve hemen hemen herkesin severek tükettiği fastfood beslenme şeklidir. Fazla kilo sorunu olan kişiler çözümü ya kısa süreli hızlı kilo verdiren sağlıksız diyetlerde ya da çeşitli zayıflama haplarında aramaktadır. Fakat bu yapılan tamamen yanlıştır, çünkü bu seçenekler zayıflamaktan öte birçok hastalığa yol açmakta ve sağlıksız sonuçlar doğurmaktadır. Kilo problemi yaşayan kişiler sadece fiziki anlamda değil sağlık konusunda da birçok sorunla karşı karşıya kalırlar. Kilolu insanların en çok yaşadığı sağlık sorunları, yüksek tansiyon, şeker, damar tıkanıklığı ve nefes darlığı olmaktadır. Öncelikle fit bir vücuda sahip olmanın yanı sıra insanlar sağlıklı yaşayabilmek adına kilo vermelidir.

Özellikle bayanlar kilo sorunu ile çok sık karşılaşmaktadır. Kilo sorunu olan bayanlar vücutlarında var olan fazlalıkları kapatabilmek adına her zaman bol ve sahip oldukları bedenden daha büyük olan kıyafetleri giymeyi tercih ederler. Bundan dolayı kilolu bayanlar istedikleri kıyafetleri alamadıklarından alışveriş yapmaktan hiç zevk almazlar. Bayanların şık giyinebilmesi için fit bir vücuda sahip olması gerekir. Sırf bu gibi sorunlardan dolayı kilo vermek isteyen bayanlar birçok zayıflama yöntemine başvururlar. Kilo vermek ve verilen kiloları bir daha geri almamak için öncelikle beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmeli ve sağlıklı beslenmeyi bir yaşam biçimi haline getirmeliyiz. Sağlıklı beslenme adına öncelikle yapmamız gereken şey az az fakat sık sık beslenme ve çok yağlı yiyeceklerden kaçınmak olmalıdır. Bir diğer önemli nokta ise 3 beyaz kuralını uygulamaktır. Bu kuralı açıklamak gerekirse; şeker, un ve tuzu mümkün olduğunca az kullanmalı ve beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmeği tercih edilmelidir. Kilo sorunu yaşayan her insan mutlaka kısa süre içinde kilo vermek ister. Bundan dolayı internette ve gazetelerde yer alan 1 haftalık veya 15 günlük gibi zaman dilimlerinde kilo verilebileceğini iddia eden sağlıksız diyetler çok fazla uygulanmaktadır. Artık kilodan çok bunalan ve kısa zamanda bu sorundan kurtulmak isteyen kişilerde ne yazık ki bu tuzaklara düşerek birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır.

Kalıcı olarak kilo verebilmek ve verdiğiniz kiloları tekrar geri almamak için uzun soluklu olan kilo verme yöntemlerine başvurmanız gerekiyor. Özellikle günlük olarak yapılan sporlar ve yürüyüşler sağlıklı bir şekilde kilo verilmesine yardımcı olur. Öncelikle kilo vermeye kesinlikle karar verilmeli daha sonra bir uzmandan yardım istenmelidir. Bir diyetisyene gittiğinizde öncelikle vücut kitle endeksiniz ölçülerek sahip olduğunuz kilo fazlası belirlenir. Eğer fazlalık 10 kilo ve üzerinde ise diyetisyen sizi direkt olarak bir iç hastalıkları uzmanına yönlendirir ve kiloya sebep olan hastalıkların analizi yapılır. Eğer fazla kilonuz 10 kilonun altında ise diyetisyen tarafından size özel olan bir diyet listesi hazırlanır. Bu listeye uyarak sağlıklı bir şekilde kilo verebilir ve fazlalıklarınızdan kısa sürede kurtulma şansına sahip olabilirsiniz.

Diyet yapmanın ve kilo vermenin hiçbir şey yememek olmadığı ve bunun tamamen sağlıksız bir uygulama olduğu unutulmamalıdır. Az olmak şartı ile her şeyin tadına bakarak ve öğün atlamayarak sağlıklı kilo verebilir ve bu kiloları koruma şansına sahip olabiliriz. Uzun ve sağlıklı bir hayat için düzenli beslenmeli ve vücudumuz için gerekli olan suyu hayatımızdan eksik etmemeliyiz. Ayrıca kilo verebilmek için mutlaka spor yapılmalı spor merkezlerine gidilecek zaman bulunmuyorsa en azından yürüyüş yapılmalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir