Diyet ve Metabolizma Hızı

Kilo problemi olan kadınların çoğu başarısız diyet programları nedeniyle hem cesaretlerini yitiriyorlar hem de psikolojik olarak olumsuz etkileniyorlar. Beslenme alışkanlıklarında ciddi bir değişime gitmeden ve önemli noktaları hesaba katmadan yapılan diyetler elbette başarısız olacaktır. Diyet programlarına yardımcı olan yan uygulamalardan da yararlanmak gerekir. Diyet yapmak sadece gün içinde neleri yiyeceğimiz belirliyor olsa da kilo vermek ve sağlıklı olmak için bundan çok daha fazlasına ihtiyaç vardır. Bu yan uygulamalar genellikle hesaba katılmadığından en iyi diyet programı bile kalıcı olmayabiliyor. Bunlardan en önemlisi de metabolizma hızının artırılması konusunda yapılacaklardır.

Metabolizma hızını artırmanın yolları

Metabolizma hızının artırılması hem kilo kaybına yardımcıdır hem de sağlığımız için gereklidir. Öncelikle kas kitlesinin artırılması gerekir. Bunun için de düzenli spor ve egzersiz faaliyetlerini gerçekleştirmeliyiz. Spor ve egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmek beden sağlığı için olmazsa olmaz bir kuraldır. Hareketsiz bir yaşam birçok sağlık problemini de beraberinde getirir.

Metabolizmayı hızlandırmak için ayrıca beslenme alışkanlıklarının düzene girmesi gerekiyor. Burada da diyet programınız devreye giriyor. Açlığın ertelenmeden giderilmesi çok önemlidir. Ertelenen açlıkla birlikte hem metabolizma hızı düşüyor hem de sonraki öğünde daha fazla ve kontrolsüz yemek yeme durumu ortaya çıkıyor. Bu nedenle önerilen şekilde ara öğünlere dikkat etmeli ve az ve sık yemek yemeyi alışkanlık haline getirmeliyiz.

Susuz kalmak da metabolizmayı yavaşlatacaktır. Yeterli sıvı tüketimi aynı zamanda sağlığımız açısından da oldukça önemlidir. Günde 2-2,5 litre önerilen su tüketimi spor ve egzersiz yapıldığında 1 litre daha artırılmalıdır. Bu miktarları bütün güne yayarak tüketmek gerekir. Yeşil çayın metabolizma hızını artırdığını biliyoruz. Gün içinde yeşil çay tüketmeniz aynı zamanda kilo kaybınıza da böylece katkıda bulunacaktır. Ancak tüketilen miktara her zaman dikkat edilmeli çok fazla tüketimden kaçınılmalıdır.

Metabolizma hızını canlı tutmanın bir yolu da uyku düzenine gereken hassasiyeti göstermektir. Düzenli ve yeterli uyku oldukça sağlıklı bir bünyemiz olmasına yardımcı olur. Aynı saatlerde uyuyup uyanmayı alışkanlığımız yapmalıyız. Vücudumuz uykuda kendini yeniler bu nedenle uyku sağlığımızda önemli rol oynar. Uykusuzluk sorunu yaşayan veya düzenli olarak sağlıklı bir şekilde uyumayan kişiler sürekli olarak kilo almaya başlayacaktır. Vücut ihtiyaç duyduğu enerjiyi uyku esnasında alır. Uyku sırasında alınan enerjide metabolizmayı olumlu olarak etkileyeceğinden dolayı sağlıklı ve düzenli bir şekilde uyuyan kişiler ideal kilolarını koruyabilir.

Kilo vermek için diyet yapmanın yanı sıra bu noktalara da dikkat etmeli ve sağlığı bir bütün olarak algılamalıyız.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir