Diyet içecekler göbek yağlanmasını 3 kat artırıyor

Gün geçmiyor ki doğru olduğunu düşündüğümüz alışkanlıklarımızın aslında yanlış olduğunu ispatlayan araştırmalar yapılmasın. Amerika da yapılan yeni bir araştırma sonucu 65 yaş üzeri yetişkinlerde daha fazla görülen obezitenin diyet içecekleriyle doğrudan orantılı olduğunu gösterdi. Uzmanlara göre diyet içecekleri, yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalığı ve inme gibi hastalıkların çıkmasına sebep olurken, göbek yağlamasına, sendromlara ve kardiyovasküler hastalıklara ilişkin büyük risk taşımaktadır. Obezite sorunu, Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre 2014 yılı sonrası 1,9 milyar yetişkin üzerinde aşırı kilo olarak boy gösteriyor.

Yapay şeker insan sağlığını olumsuz etkiliyor

İnsan sağlığını olumsuz yönde etkilediği için, şeker yerine yapay şeker kullanımının daha doğru olduğunu savunan görüşler var. Özellikle bazı diyet amaçlı kullanan içeceklerde bu düşünceden yola çıkılarak yapay şeker kullanılmaktadır. Diyet içecekler ve metabolik hastalıklar üzerine yapılan çoğu araştırma ise yine en fazla etkilenen yetişkinlere odaklanmış durumda.

Diyet içecek kullananlar 3 kat bel genişliğine sahip

65 yaş ve üzerindeki 749 Meksikalı ve Avrupalı-Amerikalının, diyet içecek alımı, bel çevresi, boy ve ağırlık verileri 9,4 yıl boyunca ölçüldü. İlk takipte  hayatta kalanlardan, %79,1, ikinci de %73, üçüncü de ise %71 takipçi ölçüldü. Elde edilen bulgular ışığında diyet içecek kullananların, kullanmayanlara göre neredeyse 3 kat daha fazla bel genişliğine sahip olduğu gözlemlendi.

Diyet içecek tüketenlerin bel kalınlığı 2,11 cm iken tüketmeyenlerin 0,77 cm olarak ölçümlendi. Ayrıca arada sırada diyet içecek içenlerde bel genişliği 1,76 cm iken, günlük kullanıcılarda 3,04 cm olarak ortaya çıktı.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir