Dinlendiren Yatak Odaları

Yorucu bir günün ardından enerjimizin düşük olduğunu hissetmemiz bizi doğruca evimize gitmemiz ve yatağımıza girip dinlenmemiz konusunda heveslendirir ancak odalarımızı doğru dekore etmemişsek, özellikle yatak odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken noktaları atlamışsak dinlenmek yerine daha çok yorulabilir, huzur bulmak yerine daha çok gerilebiliriz.

Ülkemizde yatak odası dekorasyonu yaparken düşülen en büyük yanılgılardan biri yatak odalarımızı eşyalarımızı depoladığımız yer olarak görmemiz ve eşyalarla doldurmamız. Büyük dolaplar ya da çekmeceler odamızda bizden çok yer kaplarken bu odaların içerisinde huzurlu olmamız ya da dinlenmemiz nasıl mümkün olabilir ki?

Renkler dekorasyonda çok büyük önem taşır ve renklerin insanların ruh hali üzerindeki etkileri de kanıtlanmıştır. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda yatak odalarımızda dinlenebilmemiz için dinlendirici renklere yönelmemiz gerektiğinin önemini anlarız. Son yılların öne çıkan akımlarından olan Feng-Sui’nin etkisinde kalarak yatak odalarımızı kırmızılar ile donatmamız düştüğümüz büyük hatalardan bir diğeri.

İşte size yatak odanızı huzurlu ve dinlenilebilir kılacak 10 öneri:

  1. Yatak odanızın en önemli parçası adından da anlaşılabileceği gibi yataklarınızdır. Dekorasyonu oluştururken yataklarınızın nerede durmasını istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Size kendinizi iyi hissettirecek bir yer belirleyip yatağınızı yerleştirin ve diğer eşyaları yatağınıza göre konumlandırın.
  2. Yatak odalarının büyük bir çoğunluğunda yataklarımız kapıya bakar ancak bu durum bireylerin her an kapıya ve doğal olarak dışarıdaki hayata odaklanmasına neden oluyor. Yatağınızın baş kısmını kapıya doğru konumlandırmayı deneyin.
  3. Yatağınızın yüzünü kapıdan ayırdıktan sonra yapmanız gereken bir diğer şey gördüğünüz manzarayı huzur verecek bir boya ile boyamak ve size kendinizi iyi hissettiren bir tablo ile süslemek.
  4. Ev tekstili son yıllarda ülkemizde de büyük önem taşımaya başladı. Birbirinden güzel nevresim takımları ve perdeler içerisinden mümkün olduğunca soft renklere yönelin ve asimetrik desenleri yatak odanızda asla kullanmayın.
  5. Ana bir renk belirleyin. Yatak odanız beyaz mı olacak gri mi yoksa pudra rengi mi? Bu renklerden birini belirlediyseniz işiniz çok kolay. Artık yapmanız gereken tek şey bu rengin tonları ile odanızı dekore etmek.
  6. Sevdiklerinizin fotoğraflarını etrafınızda görmekten mutluluk duyuyor olabilirsiniz ancak yatak odanızda çerçevelere ve fotoğraflara yer vermemelisiniz. Onları görmek sizi bilincinde olmadan düşünmeye sevk edecek ve fiziksel olarak dinlenseniz bile zihinsel yorgunluğunuz devam edecek.
  7. İmkânlarınız izin veriyorsa mutlaka bir giyinme odası hazırlayın ve kıyafetlerinizi yerleştirmek için odanızda bir dolap bulundurmayın. Biz fark edemiyor olsak bile dolapların yükseklikleri bizi uyku sırasında olumsuz etkiliyor.
  8. Yatak odanızı asla tavandan ışıklandırmamalısınız. Tüm odaya yayılan yüksek ve parlak ışık yatak odalarının yorucu olmasına neden oluyor.
  9. Başucu lambaları ya da ayaklı abajurlar yatak odası aydınlatması için idealdir. Bu aydınlatma yöntemi ile odanızı loş bir hale getirmeniz size huzur verecek
  10. Odanız sabah güneşi alıyorsa gün içerisinde birkaç saat dinlenmek için uygun değildir ancak koyu renk perdeler göz yorgunluğuna neden olur. Bu durumun üstesinden gelmenin en iyi yolu ise stor perdeler. Perdeleriniz nasıl olursa olsun arkasına koyu renk bir stor perde taktırarak gün içerisinde odanızı karartabilir ve görmek istemediğinizde kolaylıkla gizleyebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir