Daha Az Yemek İçin Kendinizi Kandırmanın 7 Yolu

Kilo vermek için temel bir kanun var aslında. “Yediğinin Yarısı, Yaptığının İki Katı”. Bu işin mantığı aslında çok basit, günlük porsiyonlarınızı yarıya indirip, aktivitelerinizi iki katına çıkarmanız gerekiyor. Tabi az yemek o kadar kolay değil. İlk birkaç hafta zorlanacak olsanız da ileriki haftalarda hem mideniz küçülecek hem de iştahınız azalacaktır. Bu süreçte size yardımcı olabilecek 7 tüyoyu mutlaka okumalısınız.

#1 Daha Küçük Tabak Kullanın;

Aslında az yemenin ilk kuralı gözünüzün doyması. Büyük tabaklar içinde ufak porsiyonlar çok az gözükecektir. 3-4 kaşık sebze, 1 porsiyon tavukgöğsü ve salata büyük bir tabakta site yetmeyecek hissi yaratacaktır. Tabaktaki boşluklar gözünüzü doyurmayacaktır. O yüzden büyük bir yemek tabağı yerine küçük bir tabağı tercih etmelisiniz.

#2 Televizyon İzlerken Yemek Yemeyin;

Amerika’da yapılan çalışmalarda televizyon izlerken yemek yediğiniz zaman doyma hissinin daha geç olduğu tespit edilmiş. Bu nedenle televizyon karşısında her zaman yiyeceğinizden daha fazla yemeniz mümkün.

#3 Büyük Bir Çatal İle Yemek Yiyin;

Yapılan araştırmalarda büyük çatal ile yemek yemenin daha az yemenize neden olduğu tespit edilmiş. Aslında bunun etkisi ters psikoloji yaratması. Büyük çatal kullanarak daha fazla yediğiniz hissi yaratacağından bir yerde kendinize dur demek isteyeceksiniz.

#4 Günlük Hayatta Kullanmadığınız Elinizle Yemek Yiyin;

Günlük yemek veya atıştırmalıkları yerken her zaman kullandığınız elinizi değil diğer elinizi kullanın. Yani Solak iseniz Sağ elle yemek yiyin. California Üniversitesinde yapılan çalışmada iki grup denekten patlamış mısır yemesi istenmiş. İlk grup her zamanki ellerini kullanırken, diğer grup ters elini kullanmış. Ters elini kullanan grubun daha az yediği tespit edilmiştir.

#5 Yemekten Önce Su İçin;

Boş bir mide ile sofraya oturmamaya çalışın. Yemeklerden önce bir kaç bardak su içmeniz midenizi dolduracağından daha az yemenize neden olacaktır. Tokluk hissini daha önce hissedeceğinizden sofradan daha erken kalkacaksınızdır.

#6 Yavaş Yiyerek Yemeğinizin Tadını Çıkarın;

Genel olarak herkesten duyduğunuz bu bilgi aslında doğru. Türk milleti olarak hızlı yemek yemeye alışkınız. Belki de bu nedenle fazla kilolarımızdan kurtulamıyoruz. Yavaş yediğiniz durumunda daha çabuk doyacak ve yediklerinizden daha fazla keyif alacaksınız.

# 7 Şekersiz Sakız Çiğneyin;

Eğer abur cubur yemeden duramıyorsanız ilk yapmanız gereken bir kutu şekersiz sakız edinmek. Mentollü bir sakız çiğnedikten sonra yemek yeme isteğiniz kaybolacaktır. Bu sayede hem atıştırmalıklardan uzak duracak hem de Bir şeyler yiyormuş hissi oluşacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir