Aıds Hastalığı Hakkında Bilinmeyenler

AIDS hastalığı hakkında bilinmeyenler..

– Bu hastalık ilk defa 1981 yılında Amerika’da ortaya çıkmıştır ve çıktığı tarihte kimse bu hastalık hakkında hiçbir şey bilmiyor ve duymamıştı.

– Bu hastalığın isminin açılımı ‘Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu’dur. (Acquired Immune Deficiency Syndrome) HIV virüsünün adının açılımı da ‘İnsan bağışıklık yetmezliği’dir. (Human Immunodeficiency Virus)

– Bu hastalık korunmasız ilişki ve kan yolu ile bulaşmaktadır. Kesici aletlerden, ortak kullanılan şırıngadan, kan ya da organ naklinden ve doku nakillerinden bu hastalık bulaşmaktadır.

– Bu hastalık taşınabilen bir hastalıktır. O nedenle anneden bebeğe taşınabilir.

– Bu hastalık el sıkışmak ya da tokalaşmak ile bulaşmaz. Öpmek ile de bulaşmaz. AYnı kaşık, çatal ve bıçak ile de bulaşmamaktadır. Ayrıca ter, nefes ve öksürük ile de geçmemektedir. Aksırma, gözyaşı ya da hayvan ısırığı ile geçmemektedir. Sinek ya da sivrisinek sokmaları ile geçmez. Hamamdan ya da yüzme havuzundan geçmez. Aynı ortamda bulunmaktan geçmez. Telefon ya da sigarayı paylaşmaktan geçmez.

– Bu hastalıktan korunmak için üreme sağlığı ve cinsel yaşam hakkında eğitimler alınması gerekmektedir. Erkek ve kadınlar arasında kondom kullanımını yaygınlaştırmak ve tek eşliliğin önemi bilimsel olarak anlatılması gerekmektedir. Cinsel temas ile bulaşan enfeksiyonlar hakkında bilgi sahibi olmak da bu hastalığa karşı kişileri korur.

– Riskli cinsel yaşamı ve tercihleri olanların kan vermemesi gerekmektedir ve verilen kanın gereken testlerden geçirilerek alıcıya verilmesi gerekmektedir. Uyuşturucu bağımlılığı olan kişilerin kanını kullanmamak gerekmektedir. Kan kardeşliği alışkanlığından vazgeçilmelidir. Bu hastalığa sahip kişilerden hamile kalınmamalı ve çocuk doğurulmamalıdır.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir