Ahşap Zemin ve Yüzey Nasıl Temizlenir

Ahşap zeminler diğer zeminlere göre daha kullanışlı ve daha şık olduğu için daha çok tercih edilir. Ancak ahşap zeminin bakımı ve temizliğine dikkat edilmesi gerekir.

Ahşap zemin bir süre sonra kir ve toz bakımından eski parlak ve kaygan görüntüsünü kaybedebilir.

Ahşap zemini temizlerken çok dikkat edilmelidir temizlikte zeminin şişmemesi ve çizilmemesi gerekir.

Temizliğe başlamadan önce edinilmesi gereken malzemeler; yumuşak mikro fiber bez kiri, tozu ve varsa eğer hayvan tüylerini kolaylıkla alabilen bir bezdir ve ahşabın çizilmemesini ve parlaklığını kaybetmemesini sağlar.

Temizliği yapılırken elektrik süpürgesi tercih edilmelidir.

En önemli bir unsur ise yüzey silme suyunun içine ahşaba özel olarak üretilmiş ahşap yüzey silme tercih edilmesi gerekir.

Özellikle ahşap  yerler ve yüzey  silinirken i iyi silmek ve kuru bırakmak gerekir çünkü ahşap yüzey ve zemin ıslak kaldığı takdirde bir süre sonra zeminde ve  yüzeyde şişme ve açılma meydana gelecektir.

Toz temizliği yapılırken de ahşap yüzeydeki eşyalar toplanmalı ve rahat bir temizlik ortamı yaratılmalıdır aksi takdirde yüzey çizilebilir.

Mikro fiber bez ile ahşap yüzeyin tozunu alınması da en sağlıklı bir malzemedir. Bu bez ile ahşabın tozu alınırken ileri geri hareketi uygulanmalıdır. Bu nokta da bezi yerden kaldırmadan silmek oldukça önemlidir. Tozu alınan ahşap yüzey kullanıma uygun olarak malzeme kullanılmalıdır çünkü fazla ürün kullanılması ahşabın rengini parlaklığını alabilir ve matlaştırabilir.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir