Ağız Ve Boğaz Yaraları İçin Yapılması Gerekenler

Ağız ve boğaz yaraları kışın enfeksiyon dönemlerinde bir türlü geçmek bilmezler. Ağız ve boğaz yaraları enfeksiyondan, bağışıklık sistemimizin zayıflamasından dolayı ortaya çıkarlar. Grip de bunu tetikler. Ağız ve boğaz yaraları için hemen ilaca sarılmanıza gerek yoktur. Doğada bunu iyileştirecek birçok bitki bulunmaktadır. Hem az maliyetli hem de gayet sağlıklı yöntemler olan bitkiler her türlü derde derman olmaya devam ediyorlar.

Ağız ve burun yaraları için evde hazırlayacağınız bitkiler ile kendi kendinizi tedavi edebilir, doktora gitmenize ve saatlerce kuyruk beklemenize gerek de kalmaz.

Ağız ve boğaz yaraları için evde yapacağınız kürler şunlardır:

– Meşe: Meşe ağız ve boğaz yaraları için ideal bir bitkidir. Mazılarını iyice toz haline getirirseniz ağız yaralarını iyi eder. Toz haline gelen mazıları ağız yaralarının üzerine sürün ve bekleyin. Hepsi bu. Meşe büyük şifacı etkisiyle yaralarınızı iyileştirecektir.

– Hatmi: 2 bardak suyun içine 3 tutam kadar atın. Sonrasında da bu karışımı temiz bir tülbent yardımıyla süzün ve oluşturduğunuz temiz özü bir bardakta tutun. Daha sonra da bu karışımla gidip gelip gargara yapın. Hatmi bitkisi gargara için idealdir. Bu sayede ağız ve boğaz yaralarının üstesinden gelebilirsiniz. Bu suyun içerisine birkaç damla da oksijenli su ilave edin. Bu da iyi gelecektir.

– Böğürtlen: 3 bardak suyun içine 3 tutam atın ve bu karışımı yarım saat boyunca kaynamaya bırakın. Soğuduktan sonra yaprakları yine temiz bir bez ya da tülbent yardımıyla süzün ve bu suyla gidip gelip gargara yapın.

– Nar ve dut: 4 bardak suyun içine 4 tutam nar çiçeği koyun. Yarım saat kaynatın ve gargara yapmak için tülbent ile bu suyu süzün. Dut da aynı şekilde 1 fincan kadar dur şurubunu 3 bardak suyun içine ekleyin. Günde 5- bardak için.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir